NASDAQ (National Association of Securities Dealers Automated Quotations System) hisse senetlerinin alıma ve satımına aracılık eden bir Amerika borsasıdır.Burada yatırımcılar hisse senetlerini şeffaf ,hızlı ve otomatik bir şekilde bilgisayar ağı vasıtasıyla alıp satabilmektedir.Normal hisse senetleri ve tezgahüstü(over the counter) piyasa hisseleri işlem görmektedir.

Diğer büyük borsalardan farklı değildir ancak diğer borsaların kendine has yapıları vardır bazı borsalar elle işlem görürken bazıları sadece belli başlı büyüklükteki firmaları listeler.NASDAQ burada ayrılmaktadır çünkü daha az prosedür gerekmesi daha,daha küçük şirketlerin kabulü gibi nedenlerden küçük internet girişimleri gibi 5000’e yakın şirketin hisse senetlerinin alınıp satılmasına aracılık yapmaktadır.Piyasa değeri esas alınırsa dünyanın 2. en büyük borsasıdır.

Nasdaq Kuruluşu

Nasdaq 1971 yılında Amerika Ulusal Menkul Kıymetler Bürosu (NASD) tarafından başlatıldı.Yatırımcıların verimsiz ticarete ve gecikmelere maruz bıraktığını savunarak çevrimiçi alım atım olanağı sunan ilk pazar oldu.Bu bakımdan dünyanın 2. büyük borsası olsa da dünyanın en büyük elektronik borsasıdır.Enerji, finans, sağlık , kamu , teknoloji ve internet şirketleri olmak üzere bir çok şirket çeşidine hizmet vermektedir.

Normal borsalardaki gibi broker’lar hisse senetlerini birbirleriyle değil direk Nasdaq’dan satın alır.Nasdaq elinde belli bir miktar hisse senedi bulundurur ve istiyene satar.

Nasdaq İşlem Saatleri

Nasdaq hafta içi sabah 4’le akşam 8 arası işlem görmektedir.Bu da Türkiye’de 11:00 la 02:00 arası demektir.

firstartup.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin