Skype bir VoIP hizmetidir. Skype üzerinden farklı kullanıcıları ücretsiz olarak sesli veya görüntülü olarak ücretsiz arayabilir.Yada cep telefonu veya ev telefonu gibi dış servisleri verdikleri Premium servislerle ucuza arayabilmektesiniz. Yurt dışı , yurt içi farketmeden tüm dünyada herhangi birine program üzerinden veya telefondan ulaşabilmektesiniz.

Skype internet üzerinden sesli görüşmelerinizde ortalama dakikada 880 Kb veri harcar.Video görüşmelerinizde ise dakikada 4 MB ile 10 MB arası bir değerde veri harcamaktadır..

Skype eskiden en ünlü ve en çok kullanılan VoIP programıydı ,günümüzde bu popülaritesi düşse de belli ülkelerde devam eden kullanım yoğunluğu mevcuttur.

2005 yılında Skype web sitesi

 

Skype 2003 yılında Niklas Zennström ve Janus Frii  tarafından kuruldu aynı ekip KaZaA’yı da kurmuştu.Skype kurulumu için ikili Draper Investment Company’den yatırım almıştı.2003 Temmuz ayında Skype’nin beta sürümü duyuruldu , kısa bir süre sonrada kullanılıma sunuldu.İlk yılını doldurmadan 15 milyon kullanıcıya ulaştı.2005 yılına gelindiğinde ise program 60 milyon kişi tarafından indirilmişti.Skype 2005 yılına gelindiğinde çoğu ülkeyi ve dili destekler hale gelmişti.

 

2006 yılındaki görüntüsü

 

2005 yılında bu yükselişi eBay’ın dikkatini çekti ve eBay Eylül 2005 de Skype’yi satın aldığını duyurdu.Skype’yi 4.1 milyar dolara kendi bünyesine kattı.Anlaşmaya göre 2.6 milyar doların yarısı nakit yarısı ise hisse senedi olarak satın alacak ,eğer Skype anlaşıldığı gibi beklenen performansta giderse 1.5 milyar dolar daha ödeyecekti. Skype eBay tarafından sayın alındıktan sonra hızla yükselmeye devam etti.Yıldan yıla görünüşü de aynı hızla yenilendi.

 

2007 yılında Skype’nin web sitesinden görüntü

Ancak eBay Skype’yi kendine entegre edip müşterilerine hızlı bir şekilde ulaşmayı düşünerek satın almıştı.Bu beklenti istedikleri gibi gitmedi ve Skype’yi bekledikleri performansta kullanamadılar.Eylül 2009’da Silver Lake Partners ve girişim şirketi Andreessen-Horowitz eBay’dan Skype’yi 2.75 milyar dolara satın aldı.Satın alımdan sonra 2010 yılına gelindiğinde  Skype’nin 560 milyon kayıtlı kullanıcısı vardı.eBay yararlanamamış olsa da bu büyük bir potansiyel demekti ve bu Microsoft’un gözünden kaçmadı.Microsoft her ne kadar yüksek satın alımlardan kaçsa da 2011 yılında Skype’yi yeni sahiplerinden 8.5 milyar dolara satın aldı.Bu da Silver Lake Partners ve girişim şirketi Andreessen-Horowitz 2 yılda 5.75 milyar dolar kar etmesi demekti.Bu alımla ilgili bir çok spekülasyonlar olsa da , alım gerçekleşti ve 2011 yılında Skype resmi olarak Microsoft’un olmuştu.

Günümüzde yeni çıkan olanaklar ve farklılaşan seçenekler yüzünden kan kaybetse de 300 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.Ayrıca Microsoft yeni atılımlarla ilgiyi yükselmeye çalışıyor.

 

firstartup.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin