Snapchat Nedir ?

Snapchat, yolladıklarınızın belli bir süre içinde yok olduğu mesajlaşma ve fotoğraf paylaşım uygulaması.Kısaca Snapchat nedir diye soracak olursanız hem mesajlaşma platformu hem de sosyal ağ diyebiliriz. Snapchat insanların içeriklere anlık ulaşılması , arkadaşlarıyla daha pratik ve hızlı etkileşime geçmenizi sağlayarak diğer sosyal ağlardan farklı bir ortam yaratmıştır. Uygulamaya sadece iPhone veya Android  telefonlardan ulaşılabilmektedir.

Önceden sadece resim göndermenize izin veren Snapchat daha sonraları popülaritesinin artmasıyla beraber video ve metin gönderilere de izin vermeye başlamıştır. Snapchat’in bu kadar popüler olmasının ve diğerlerinden farlı olmasının nedeni ilk çıktığından beri gönderdiğiniz gönderiler seçeceğiniz bir zaman sonra kendini imha etmesiydi.

Snapchat’te gönderdiğiniz kişi gönderdiğiniz resme veya videoya seçtiğiniz bir zaman diliminde ulaşabilmekte ve o zaman dolduktan sonra gönderilerinizi görememektedir.

Uygulamayı indirdiğiniz zaman ana ekrandaki bulunan fotoğraf çekme tuşuyla fotoğrafınızı çekip isterseniz bir metin ekleyip karşıya o anda seçeceğiniz belli bir süreyi belirleyip yollayabiliyorsunuz ve o süreden sonra fotoğrafınız kayboluyor.

Gönderilere bu kısa süreli ulaşma olanağı  gönderdiklerinizi siz silene kadar saklayan diğer sosyal ağlara göre daha samimi bir hava oluşturuyor. Bu sayede insanlar anlık hallerini diğer insanlara yorum ve beğeni kaygısı olmadan yolluyor ve aynı şekilde karşılık alıyorlar.

Ayrıca Snapchat bu doğallığın ve gizliliğin üst seviyede olduğu kısa süreli anda, anın doğası bozulmasın diye eğer gönderdiklerinizin biri ekran görüntüsünü alırsa sizi uyarıyor.Bu sayede kısa süreli gönderileriniziz hep kısa süreli kalması sağlanıyor.

Snapchat bu özellikler sayesinde kısa zaman için özellikle genç kitle için popüler oldu. Günümüzde sadece Amerika’da 13 – 34 yaş arasında iPhone kullananların %60’ı Snapchat’i kullanıyor. Tüm dünyadaki kullanıcılarının %70 kadınlardan oluşuyor.Günde 150 milyon aktif kullanıcı Snapchat’e giriş yapıyor ve günde 400 milyon resim ve video yolluyorlar.

Snapchat websitesinin ilk hali

Snapchat’in Ortaya Çıkışı

Snapchat Evan Speigel , Bobby Murphy (Snapchat’in %18’ine sahip) ve Reggie Brown tarafından kuruldu.Evan Speigel , Bobby Murphy ve Reggie Brown (tam adı Frank Reginald Brown IV) Stanford’da lisans yaparken tanışıp bir araya geldi.Üçlü ilk baş Snapchat’i Picaboo adıyla 2011 yılında piyasaya sürdüler.Kısa bir süre sonra aynı ada sahip bir fotoğraf basım şirketi tarafından ihtar gönderilince adını Snapchat olarak değiştirdiler.Aynı yıl Reggie Brown diğer ikisiyle kimin adının önce yazıldığıyla ilgili yaptığı tartışma sonucu Speigel tardından sisteme giriş şifreleri değiştirildiği için grubu terk etti.2013 yılında hak davası açan Reggie 2014 yılında 157.5 milyon dolar nakit ödeme alacağı bir anlaşmayı kabul ederek davayı sonlandırdı. Reggie’nin iddialarına göre resimlerin belli bir süre sonra kaybolması özelliğini kendi bulmuştu.

Snapchat uygulamasının ilk halinden görüntüler :

Reggie Brown Snapchat’den ayrıldıktan sonra Evan Speigel şirketin CEO’su oldu.2013 yılına gelindiğinde Snapchat günde 5 milyon aktif kullanıcıya ulaşmıştı.Facebook bunu farkederek 3 milyar dolara şirketi satın almayı teklif etti.Evan Speigel bu teklifi reddetti.Ayrıca Google’ın aynı yıl 4 milyar dolar teklif ettiği ve reddedildiği söylentiler arasında.2016 yılında ise halka açılmadan önce Google  Snapchat’e 30 milyar dolar teklif etti ancak Evan Speigel bu teklifi de reddetti.Daha sonra 2017 yılında şirket halka açıldı. Ancak ilk zamanki beklenti kayboldu ve halka açıldığından beri hisseleri düşüşe geçti. Şirketin şuanda iki bine yakın çalışanı bulunuyor ve değeri 19 milyar dolar seviyesinde (gittikçe düşüyor)

 

Snapchat’le İlgili Diğer Yazılarımız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin