Instagram 2010 yılında Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kuruldu. Instagram bir fotoğraf uygulamasıdır.Bu uygulama yardımıyla fotoğraflarınızı çektikten sonra onlara filtre ekleyebilir , Hashtag ekleyebilir ve bölge/yer ekleyebilirsiniz.Fikre göre insanlar 3 tıklamayla fotoğraf çekip düzenleyip yollayabilecekti. Her şey bekledikleri gibi gitti ve ilk gün 25.000 indirme sayısına ulaştı.Bu rakam o günün şartlarında oldukça yüksek bir rakamdı.Tabi bu ilgi kısa sürmedi ve üç ay içinde 1 milyon kullanıcıya ulaştılar.

instagram web sitesi ilk görüntüsü

Instagram bu popüleriteye ulaşmak hiç bir reklam yapmamış tamamen organik bir şekilde büyümüştür.İnsanların ilgisini en çok çekme nedenleri

Kolay Kullanım

İnsanlar hemen her yerde hoşlarına giden fotoğrafları çekip ek ücret ödemeden düzenleyip hemen yayınlayabiliyorlar.Bunu yapmak için Facebook veya Twitter hesaplarıyla giriş yapmayı seçebiliyor veya kendileri kolayca üye olabiliyorlar.

Fotoğraflardaki Kalite Hissi

Eğitim almasanız ,binlerce TL’lik ekipmanlar kullanmasanız da fotoğraflarınızı kaliteli hale getirebiliyorsunuz.Ve diğer yayınlanmış fotoğraflarda benzer güzellikte.Hayatınızda görebileceğiniz en güzel fotoğraflar karşınıza çıkabiliyor.

Seçilmiş Özgün Fotoğraflar

İnsanlar kaliteyi korumak için herhangi bir kural olmadığı halde Instagram’a attıkları fotoğraflara özen gösteriyorlar ve özen diğer sosyal medya sitelerine nazaran, sitenin eşsiz olmasını sağlıyor.

Diğer İnsanların Fotoğraflarına Kolay Ulaşılabilirlik

Arkadaşlığınız olmadan veya uzun üyelik prosedürleri olmadan birinin en güzel fotoğraflarına ulaşabiliyorsunuz.Bu yüzden fotoğraf çekenlere ilgi artıyor, fotoğraf çekenlere ilgi artınca da uygulamaya ilgi artıyor ve önlenemez bir ilgi döngüsü başlıyor.

İlgi Kaybı Yok

Instagram’ın belkide en ilginç ancak en destekleyici özelliği insanların instagram’ı güncel tutma zorunlulukları olmamaları.Uzun süreli kullanmasanız bile herhangi bir takipçi kaybı yaşamıyorsunuz çünkü insanlar sizin profilinize bir albüm veya sanat galeriniz gibi yaklaşıyor.

Farklı Hayatlar

Instagram’da farklı kültürlerden farklı yaşam tarzlarından insanların yaşamlarına ulaşabiliyorsunuz.Bu kolay ulaşabilirlikten bir yana insanların daha çok ,kültürlerini ve yaşam tarzlarını en güzel haliyle yansıtmalarından kaynaklı bir özellik.

 

9 Nisan 2012’de Facebook yaptığı açıklamayla Instagram’ı Facebook hissesi ve nakit vererek toplamda 1 milyar dolara satın aldığını duyurdu.Instagram ekibi Facebook çalışanları arasına katıldı.

Instagram günümüzde 600 milyon günlük aktif kullanıcıya , ayda ise 800 milyon aktif kullanıcıya sahip.Ayrıca 2 milyona yakın reklam vereni mevcut.Bu popüleritesindeki artışın nedenlerinden biri Snapchat‘in beğenilen özelliklerinden bir kaçını bünyesine katması oldu.

 

firstartup

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin