Google sitelerin içeriğini bünyesinde toplayıp belli algoritmalarla sınıflandırıp insanlara aradıkları kelime veya kelime guruplarına göre en iyi sonucu veren bir arama motorudur.Bu arama motorunun diğerlerinden farklı ilk çıktığı yıllarda Yahoo gibi arama motorları insanların elle sisteme girmesiyle sitelere değer verirken ,Google PageRank denen patentli bir algoritmayla işlem yapmasıydı.PageRank sistemi sitelere birbirleriyle ilişkisine ve referanslarına göre değer veriyor ve arama motorunda üste çıkarıyordu.Bu sistem sayesinde elle işlem yapmaya gerek kalmıyor ayrıca daha güvenilir sonuçlar alıyordu.Google günümüzde PageRank algoritmaya ek 200’e yakın algoritmayla siteleri değerlendiriyor.

Google 1995 yılında Larry Page ve Sergey Brin’in düşünceleriyle şekillenmeye başladı.İkili o yıllarda Stanford Üniversitesi’nde öğrenciydi.Daha sonra düşüncelerini araştırma raporu haline getiren ikili hocalarının da desteğini alarak gerekli parayı sağladı ve 1998 Eylül ayında,  California’da garajdan bozma bir ofiste faaliyete geçti. Google’ın ,hiçbir anlama gelmeyen Google kelimesi için aldığı google.com 1997 yılında tescillenmiştir. Google ilk baş 1999 yılına gelindiğinde Larry Page’in isteğiyle Excite adlı şirkete 1 milyon dolara satılmaya çalışıldı. Excite o dönemde en iyi arama motorlarından biriydi.Ancak Excite teklifi reddetti ve 750.000 dolar gibi bir fiyata satın almaya çalıştı.Bu çabalarında başarılı olmadı.

Google’ın ilk görüntüsü (Betada)

 

Google açıldıktan sonra 2000 yılına gelmeden dünyaya hizmet veren popüler bir arama motoru haline geldi.1998 de kurulan Google , şuanda arama motoru piyasasında neredeyse tekel konumdadır.Yılda 60 milyar dolar geliri var ve 20 milyar dolardan fazla kar ediyor.Ayrıca şirket kasasında 100 milyar dolara yakın bir nakdi bulunuyor.Şirket 2004 yılında halka açıldı.Google’ın en büyük atılımlarından biri 2006 yılında 1.65 milyar dolara Youtube’u satın almaları oldu.Youtube günümüzde ayda 6 milyar video izlenme oranı mevcut.

Google’ın betadan sonraki görüntüsü

2017 yılına geldiğimiz zaman Google’ın ana ofisi California, Mountainview’dedir ve piyasa değeri 700 milyar dolara yakındır.Google’ın en büyük kazanç kaynağı reklamlardan gelmektedir. Bu kazançlarının %90’ını oluşturur.Reklam kazançları da %85’i kendi sitelerinden %10’u Adsense gibi sitemlerle öbür sitelerden %5’i ise diğer kaynaklardan geliyor.Google’ın yıllık kazancı 2009 yılından bu yana %163 oranında büyüdü.Google üzerinde saniyede 40.000 arama yapılıyor.Google haritada yolların görüntüsü için 6 milyondan fazla fotoğraf çekti.Google’ın dünyada 83 resmi ofisi bulunuyor.Bunlardan biride Türkiye’dedir.

 

Google 2015 yılına gelince satın aldığı ve sisteminde bulunan tüm şirketleri tek bir çatı altında toplayarak Alphabet Inc.’i kurdu.Alphabet Google dahil tüm sitemin sahibi konumuna geldi.Google 2004’de ilk halka açıldığında hisseleri 85 dolardan işlem görürken şimdi 1.033 dolardan işlem görmektedir.13 yılda %1115 büyüme gerçekleştirmiştir.

Alphabet’in 1 yıllık hisse grafiği

 

firstartup.com

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin