Dünyayı Yöneten Aileler

  Dünya'da paraya yön veren ve dünyayı yöneten birçok aile mevcut.Bunları sizin için derledik.

  Sadece parasal güçleriyle değil ellerinde bulundurdukları stratejik güçleriyle dünyaya yön veren aileler her zaman oldu.Eskilerde Krallıkları yöneten aileler, Osmanlı’yı yöneten Osmanoğulları ailesi bunların başında geliyor.Ancak günümüzde sadece ülkesel değil gizliden de ülkelere ve tarihe yön veren aileler mevcut.Bunların varlıkları hisse senetleri,tarım arazileri,petrol arazileri, sanat eserleri,değerli madenler, mücevherler,fonlar ve gayrimenkuller gibi çok çeşitli alanlara yayılmış durumda.Firstartup olarak bu aileleri yazmak istedik.

  Rockefeller ve Rothschild gibi servetleri gün yüzünde olmayan kanıtlanmamış aileleri es geçersek.

   

  Suudi Arabistan Kraliyet Ailesi

  Suudi Arabistan Krallığı, Batı Asya’daki en büyük ve en zengin Arap devletidir.Şuanda başında yedinci Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud bulunuyor.Aile 15.000 kişiden oluşuyor ve o on beş bin arasından 2.000’i Suudi Arabistan’daki para akışının çoğunluğunu kontrol ediyor.Daha önceden 4 ayrı bölgeden oluşan Suudi Arabistan Kral Abdülaziz olarak da bilinen İbn Suud tarafından birleştirildi.İbn Suud Suud ailesinin başıdır.Böylece Suudi’nin nereden gelmiş olduğunu anlamışsınızdır.Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud ülkenin yasama, yürütme ve yargı güçünün tamamını elinde bulunduruyor.Şuanda elinde bulundurdukları servet miktarı 1.4 trilyon dolar ancak sadece ellerinde bulunan Saudi Aramco yani  Suudi Arabistan petrol şirketi halka açılacak olsa 2-3 trilyon dolarlık bir servet artışı kazanabilirler.Petrole yön vermesi, servetleri ve ellerinde bulunan ülkesel güç nedeniyle Suudi Kraliyet Ailesi listenin en başında yer alıyor.

   

   

  İngiliz Kraliyet Ailesi (Windsor Ailesi)

  İngiliz Kraliyet Ailesinin dünyada en güçlü ailelerden biridir ancak bu teoride mümkün olduğu için ikinci sıraya almak istedik. Şuanda ailenin başında bulunan Kraliçe 2. Elizabeth İngiliz Parlamentosunu dağıtabilir veya beğenmediği bir kanunu veto edebilir konumda.Böyle bir durumda Parlamento Lord Şansölyesi dedikleri Lordlar Kamarası’na gidip kraliyet adına onaylamasını isteyebilir. Kanunlarında böyle bir açık mevcuttur.Ancak Parlamento böyle bir tutum sergilediğinde Kraliyet yanlılarıyla Parlamento yanlıları arası iç savaş patlak verir.İngiliz Kraliyet Ailesi İngiltere’de oldukça popüler ver sevilen bir ailedir.Ailenin servetinin kaynağı ise hak olarak görüp kişisel servet olarak belirledikleri arazilerdir.Aile İngiltere’nin en büyük toprak sahiplerinden biridir.Ayrıca ellerinde bulundurdukları saraylar ,500 yılda toplanmış 20.000 den fazla parçadan oluşan sanat eserleri ,Kraliyet mücevherleri ve Yarış atları gibi değerlerle parasal olarak da oldukça güçlüler.

   

   

  Walton Ailesi

  Amerikanın en büyük perakende satış devi Walmart’ın kurucu ailesi.Diğer 2 aile ile baş edemesede Amerika’ya yayılmış mağazaları ve politik gücüyle üçüncü sırada. Amerika gibi bir ülkeye yön verebilecek parasal ve politik bir güç diğer zengin ailelerden sıyrılmasını sağlıyor.1989’dan politikacılara bağış yapan en iyi bağışçılar arasında gözüküyor.Bu parasal değer görünürde olan desteklerdir.Gözden uzakta kalmayı seçen aile bu gücünü kullanmıyor gözüküyor.7 Kişiden oluşan aile Walmart’ın %51’ine sahip. Ailenin toplam 130 milyar dolarlık serveti bulunuyor.

   

  firstartup.com

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu yazın
  Lütfen isminizi girin