Kadın Girişimciler

  2016 ve 2017 yılları  arasında kadın girişimciler %45 oranında arttı. Girişimciler arasında farklı bakış açıları ve önderliğini yaptıkları şirketlerle bazı kadın girişimcileri firstartup olarak sizin için derledik.

  Gün geçtikçe toplumsal cinsiyet ayrımı azalmakta ve kadın girişimciler iş hayatında hakkettikleri yeri edinmeye başladı.Son dokuz yılda, kadınlara ait firmaların sayısı ülke ortalamalarından beş kat daha hızlı büyüyor.

  Erkek girişimcilerden daha fazla zorluk atlatan ve daha fazla ön yargıya maruz kalan kadın girişimcilerden bazılarını şu şekilde :

   

  Öncelikle en önünde olan Sheryl Sandberg ile başlayalım Sheryl Sandberg şuanda Fecabook COO’su , 1.38 milyar dolarlık bir varlığı bulunuyor.

  47 yaşındaki Sheryl Sandberg iş hayatıyla vizyonuyla en tepeye yükselmiş durumunda. 2008’de COO olarak katıldığı Fcebook’ u 2010 yılında karlı hale getirmeyi başarmıştır.Görevine başladığı yıllarda  Fcebook’un aylık giren 145 milyon kullanıcı olan 15 milyar dolarlık bir şirketti şimdi ise 2 milyar aylık kullanıcısı bulunan 500 milyar dolarlık bir şirket.Bunun olmasında Sheryl Sandberg’in payı büyük.

  Sheryl Sandberg Bill Clinton başkanlığında bir siyasetçiydi daha sonra Google geçen Sheryl 2001-2008 yılları arasında orada genel satış ve operasyon başkan yardımcılığı yaptı.

  2007’de Mark Zuckerberg’le tanışan Sheryl 2008 yılında Facebook’da görevine başladı.Satış, operasyon ve pazarlama konusunda birçok atılım yaptı. 2012 yılına gelince bu başarıları sayesinde Fecabook’un yönetim kurulu üyesi olmayı başardı.2007 yılından bu yana Fortune Dergisi’nin En Güçlü 50 İş Kadını arasında yer alıyor.

  Sheryl Sandberg’nin kocası 2015 yılında Meksika’da beyin kanaması yüzünden öldü.Bu konuda ve iş hayatıyla ilgili kitap yazmaya kara veren Sheryl’nin Lean In – Sınırlarını Zorla adlı bir kitabı bulunuyor.

   

  Amanda Signorelli  uluslararası teknoloji konferansı ve medya platformu olan Techweek’in CEO’su.Amanda Techweek’e 2015 yılından bu yana CEO’luk yapıyor.

  Amanda Signorelli Techweek’e katılmadan önce pek de iç açıcı bir iş hayatı bulunmuyor ancak Techweek’de çok iyi işler başararak vazgeçilmezi olmayı başarmış ve ülke çapındaki konferansları uluslararası hale getirmiş durumda.

   

  Hindistanlı girişimci Suchi Mukherjee limeroad’un kurucusu. E-ticaret sitesi olan limeroad 2012 yılında kuruldu o günden beri popüleritesi katlanarak büyüyor.Şirketinin 200milyon dolarla 300 milyon dolar değerinde olduğu düşünülüyor. Suchi Mukherjee Londra’dayken Hindistan merkezli global bir marka yaratma vizyonuyla 2011’de Hindistan’a geri dönmüş.Bu konuda da başarılı olduğu açık.

   

  Eski kadın girişimcilerden olan Wildfire’ın CEO’su ve kurucusu Victoria Ransom eşiyle (o zaman erkek arkadaşıydı) birlikte kurduğu şirketi 350 milyon dolara Google’a sattı.Sosyal medya pazarlama şirketi olan Wildfire Facebook’da reklam verenlerin sayfalarını yönetmesine yardımcı oluyordu. 2008 yılında kuruldu ve 4 yıl içinde Google’a satılana kadar 400 çalışana ulaşmış ve 16.000 müşteriye hizmet vermeye başlamış.Google siteyi bir süre işlettikten sonra kendi reklam sistemine entegre etti.

   

  Kadın Girişimciler bu girişimcilerle sınırlı değil arada size ilham olması için yeni kadın girişimcileri yayınlamaya devam edeceğiz.

   

  firstartup.com

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu yazın
  Lütfen isminizi girin