Bitcoin Nedir ?

Bitcoin nedir derseniz basit olarak 2009 yılında ortaya çıkarılmış elektronik para birimidir ve türünün ilk örneği olması özelliğini taşır. Bitcoin madencileri adı verilen kod bulucular tarafından bulunup ortaya çıkarılan sayılardan , büyük ve küçük harflerden oluşan benzersiz bir kod tarafından temsil edilir.Bu kodlar değiştirilemez ve yok edilemez olduğu için eşsiz bir yapıya sahiptir.

Şimdi 20 TL’lik kağıt bir parayı düşünün bu para devlet tarafından çıkarılmış bir değer içerir.
Ülke ekonomisine ülkenin başarısına göre değeri yükselir veya azalır.Bu para size verilirken  veya harcadığınız zaman devlet tarafından kaydı tutulur ve kim de ne kadar para var nereye nasıl harcanmış devlet tarafından bilinir.Devlet bu el değiştirmelerden iki taraftan da vergi alır.Ayrıca bankalar gibi 3. taraflarda bu para değişimlerini güvenli hale getirir karşılığında da 3. bir taraf olarak komisyon alır.

Şimdi ise elinize bir kürdan alın bu kürdan özel bir kürdan belli sürelerde sadece 1 adet çıkıyor ve sadece 21 milyon adet çıkacak.Siz diyorsunuz ki bu kürdanları bana getirseniz 10 TL veririm o kürdanların değeri artık 10 TL’dir.Bir başkası elinde kürdanı başka birine verirken sizin 10 TL’lik teklifinizi düşünür ve 10 TL olarak değerlendirir.

Ancak bir başkası çıkar ve derki sen 10 TL veriyorsun ama ben 11 TL veriyorum.Artık o kürdan 11 TL’dir çünkü size vermek yerine gidip 11 TL veren birine satmak daha caziptir. Şimdi Bitcoin nedir onu öğrenelim.Eğer bu kürdan bir kod dizilimi olsaydı Bitcoin olurdu.Elinizde kürdana benzer belli sürelerde sadece 1 adet üretilebilen ve sade toplamda 21 milyon adet çıkarılabilecek olan bir kod.Her kod farklı olup belli bir miktar Bitcoin’i temsil ediyor.

Eğer elinizdeki kürdanı birine vermek isterseniz hemen gidip verebilirsiniz sizden 1 kürdan eksilir verdiğiniz kişininde 1 kürdanı olur.Ancak kodlardan oluşan bir dizilimi verdiğiniz zaman işler biraz değişiyor çünkü kürdan fiziksel bir haldeyken, Bitcoin  kodlardan oluştuğundan kodlar kopyalanabiliyor.Bu sorunda tüm el değiştirmenin kayıt altına alınmasıyla çözülüyor.

Örneğin kürdan  sizdeyken bir başkasına verdiğiniz zaman kürdan hesap tutucuları sizden ona geçtiğini deftere yazıyor yarın ben vermedim derseniz deftere bakılıyor. Bitcoin’de aynı şekilde işlem görüyor tüm işlemler bir deftere yazılıyor tabi tek defterin değiştirilebileceğini hesaba katarakta bu defteri tüm Bitcoin hesap tutuculara veriyorlar ve bir değişiklik olduğu zaman tüm defterlerde değişiklik oluyor.Aracı bir şirket kullanıyorsanız bu defterden sizde olmayacaktır ancak bilgisayarınıza Bitcoin cüzdan indirirseniz bu defterden sizde de olacaktır.Bu yüzden 60 gb gibi boyutlara sahiptir.Çünkü yapılan tüm işlemler oradadır.

Bitcoin’in avantajı ise kimde ne kadar var bilinmemesi ,güvenli ve hızlı olması,bir merkez tarafından çıkarılmaması veya el değiştirirken kimsenin araya girip komisyon almaması.Ayrıca Bitcoin’i ve benzerlerini eşsiz yapan engellenemez olması.Yani sizin elinizdeki kodun sizin elinizde olduğunu kimse bilmiyor gelip el koyamazlar bu kodu bir başkasına vermek istediğinizde sadece basit bir kod diziliminden oluşuyor her türlü bir başkasına gönrebilirsiniz.Eğer toptan alışveriş engellenmeye çalışılsa milyonlarca hesap tutucu mevcut ve bunlarında kim ve nerede olduğu bilinmiyor.

Bir Bitcoininiz varsa ve bunu başkasına göndermek isterseniz gönderirken ücret ödemessiniz , kimin gönderdiği bilinmez veya ne için gönderdiği bilinmez.Bu gibi durumlar Bitcoini eşsiz yapmaktadır.Sanal parada kripto parada aynıdır ve Bitcoini tasvir etmektedir.

 

Bitcoin Madenciliği

 

Bitcoinin yapısını ve neden değerli olduğunu anlattık şimdi ise Bitcoin madenciliği nedir ne işe yarar onu ele alalım. Bitcoin nedir anlatırken Bitcoinin belli zamanlarda belli miktarlarda çıktığını söylemiştik bu çıkarma işlemine Bitcoin madenciliği denir.Bitcoin yazılımcıları Bitcoin’i piyasaya sürerken bu herkesin elinde olan defterlere kayıt yapacak ve karşılığında ödül olarak Bitcoin verebileceği bir sitem kurmuşlardır.

Bu sayede Bitcoin’ler piyasaya dağılıyor hemde dağıtım işlemleri onaydan geçmiş oluyor.Eğer madenciler olmasaydı tüm defterlerin kaydını tutacak kimse olmazdı.Belirli bir süre boyunca yapılan tüm işlemler bir blok olarak adlandırılır ve bir listeye toplanır.Bu işlemleri onaylayıp deftere yazmaksa madencilerin işidir.Tabi işi zorlaştırılmak için rastgele verilerin arasına gizlenir.

Madencilerde bu veriler arasından doğru olanı deneyerek bulmaya çalışır.Şans burada devreye girer eğer ilk eliniz attığınız kod doğru kodsa o ödül sizin olur tabi bu olasılık yok denecek kadar azdır.

Örnek vermek gerekirse 21510971 bu kod sizin aradığınız ve size karşılığında Bitcoin kazandıracak işlem dizilimi olsun bunu 35u34823642151097134276358356 böyle bir sayının içinde bulmanız gerekir eğer bulursanız işlemi tamamlamış olursunuz.
Ancak bu dizilim normalde sayfalarcadır ve bir insanın hatta basit bir bilgisayarın yapabileceği bir şey değildir.

Bu işlem bitince yeni işlemler için yeni bir blok oluşturulur ve yeni işlemler bu bloğun içine işlenir ve bu döngü devam eder.Aslında bu sistem tüm ağdaki hesap defterlerinin aynı anda güncellenmesi ve manipülasyon yapılmaması için düşünülmüş bir şeydir ve oldukça iyi bir şekilde işlemektedir.Her 210.000 blok çözüldüğünde verilen ödül yarıya indirilir.Bu dört yıl sürmektedir.

Ayrıca gün geçtikçe daha fazla işlem olduğu için bir yapıyı çözmek ve Bitcoin kazanmak çok daha zor hal alır.Eskiden bir bilgisayarla bir blok çözülürken şimdi ise binlerce bilgisayarla işlem yapması anlamına gelir.Kendi başınıza bir bloğu sahiplenemeyeceğiniz içinde tek başınıza işlem yapmanız mümkün değildir.Bu da havuz gibi madencilerin birlikte çalıştığı sistemlerin kurulmasına neden olmuştur.

Bu havuzlarda iki türlü işlem yapabilirsiniz birincisi herkesin ortak bir notkaya gücünü koyup arama yaptığı işleme katkıda bulunup yaptığınız katkıya göre ödülü bölüşebilir veya bu havuza dahil olup kendi başınıza şansınızı deneyerek işlem yapabilirsiniz eğer siz önce bulursanız karşılığında havuz sahibine belli bir ücret ödeyerek tüm ödülü alabilirsiniz.Yeni bir Bitcoin üretmek de bu sayede olur.Bitcoinin ne olduğunu ve nasıl üretildiğini bu şekilde özetlemiş olduk.

 

Bitcoin Cüzdan

 

Bitcoin cüzdan Bitcoin’lerinizi bulundurduğunuz bir yer değildir Bitcoin nedir ne değildir anlatırken Bitcoin’lerinizin bir defterde kayıt altında tutulduğunu söylemiştik işte bu deftere de bu cüzdanızdaki kodla ulaşabilirsiniz.Bu kodla da buradaki Bitcoin’leri başka birine transfer edebilrisiniz. Bu yapı 2 koddan oluşur 1. si bloğa ulaşıp Bitcoininizi transfer etmenizi sağlayan şifre kodunuz diğeri ise kamuya açık bitcoin almanızı sağlayan adresiniz gibi düşünebileceğiniz kodunuzdur. İkinci kodu transfer için karşıya iletirsiniz.ilk kodunuz sizin bir nevi posta kutusu anahtarınız ikincisi ise posta kodunuzdur posta kodunuzla posta kutunuza mektup alabilirisiniz.Eğer içinden posta alıp bir başkasına göndermek isterseniz açmanız gerekir.

Yani Bitcoin’leriniz tek bir cüzdanda veya noktada bulunmaz ve kaybolmaz sizin elinizde de bunlara ulaşabileceğiniz kodlar bulunur bu kodu nerede tutarsanız orası sizin Bitcoin cüzdanınızdır. Tabi bu gönderim ve alım işlemlerini kolaylaştırmak için birçok açık kaynak kodlu cüzdan geliştirilmiştir. Bunlar sayesinde şifre kodlarınızla uğraşmazsınız , program sizin yerinize işlemleri yapar. Bunların şeffaflığı veya verilerinizin nerelere gönderildiği gibi bilgiler bilindiği için çoğu güvenilirdir.Tek yaptıkları işlem istediğiniz verileri gönderip verileri almak.

İki tür cüzdan vardır
Birincisi internet şirketlerinin sağladığı
İkincisi kendi bilgisayarınızda ,kağıtta veya kodları saklayabileceğiniz herhangi bir yerdir.

İnternet şirketlerinin sağladığı cüzdanlar sizin yerinize işlem yapmaya yöneliktir aslında elinizde programdan farklı bir şey yapmazlar ancak hız olsun kodu çaldırma olasılığınız olsun insanları internet şirketlerine yönlendirmiştir.Ancak bilmeniz gereken internet şirketlerinin o Bitcoin’lere ulaşmanızı sağlayan kodları da trasfer verilerinizi de bildiğidir. Yani şeffaflık bu tarz cüzdanlarda işe yaramaz

İkinci tür cüzdansa söylediğimiz gibi kodunuzu tuttuğunuz yerdir.Bu her yer olabilir elinize alıp kodu bir tahtaya kazırsanız ve 10 yıl sonra kullanmak isterseniz yinede farketmez çünkü o Bitcoin’lerinize ulaşmanızı sağlayan kod değişmez Bitcoin’inizde asla kaybolmaz.Her zaman sistemde kalacaktır.

Eğer bilgisayarınızdan Bitcoin gönderip almak isterseniz de açık kaynak kodlu programlardan yaralanabilirsiniz bu programlar bilgisayarınızı hesap defterine dönüştürür ve tüm işlemlerin kaydını sizde tutmaya başlarsınız bu yüzden 60 gb gibi bir veri bilgisayarınıza yüklenir ve işlem sürelerini beklemek kalırsınız.Aynı zamanda yapılan işlemlerin güncellemelerini de yapmanız gerekir.Sonuçta sürekli el değiştirmekte ve kayıt defteri güncellenmektedir.Programların geliştirilmesi ve güncellenmesi herkese açık bir şekildedir geliştiricilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bitcoin Fiyat Belirleme – Bitcoin Borsası

 

Bitcoin fiyatı Bitcoin borsaları ile belirlenir Bitcoin borsası Bitcoin’inizi almanıza ve satmanıza aracılık eden gruplardır.Merkezi bir borsa olması diye bir olay söz konusu değildir.

Siz bir site açıp orada yarı fiyatına Bitcoin alıp satmaya başlarsanız sizde ayrı bir Bitcoin borsası olmuş olur ve yarı fiyatıyla işlem görüyor olursunuz.

Tabi tüm dünyada Bitcoin fiyat grafikleri alıcı ve satıcılar tarafından takip edildiği için genel olarak benzer grafikle işlem görür.Peki bu borsa nasıl işler.Size Bitcoin nedir açıklarken kürdan örneği vermiştik ve o kürdan da nasıl fiyatı arttı yazmıştık.Borsalarda da aynı mantık hakimdir.

Bir kişi gelir ve derki ben 5000 dolara bitcoin almak istiyorum diğer derki ben 5100 dolara almak istiyorum buna alıcı denir ve Piyasadaki fiyatları belirleyen de alıcılardır eğer alıcı 5100 dolara alım yapamazsa Bitcoin almak için fiyat arttırması gerekir ki biri ona Bitcoin satsın.

Aynı şekilde biri derki ben elimdeki Bitcoin’i 5500 dolara satmak istiyorum buda satıcıdır ve Bitcoin piyasası için gerekli hacmi sağlar.Eğer Bitcoin alıcıları istedikleri fiyatları belirttikten sonra herhangi bir satıcı bulamazlarsa satıcıların tekliflerini değerlendirirler ve kabul ederlerse artık Bitcoin fiyatı 5500 dolardan işlem görüyor demektir.Çünkü sen 5500 dolara almışsındır.

Tabi borsada 1 işlem değil birçok işlem mevcut alıcılar aşağaya çekmeye çalışırken satıcılar yukarı çekmeye çalışırlar.Eğer alıcıların talepleri karşılanırsa alıcılar bu sefer derki benim verdiğim fiyatlar hızlı bir şekilde karşılanıyor ben Bitcoin için fiyat kırayım.Bu şekilde satıcı çoksa ve ucuzdan satıyorlarsa Bitcoin fiyat grafiği aşağı doru inmeye başlar.

bitcoin grafik nasıl işler Örnek verelim

Alınacak

50 bitcoin 4800 dolar
10 bitcoin 4900 dolar
10 bitcoin 5000 dolar

Satılık

10 bitcoin 5000 dolar
20 bitcoin 5100 dolar
10 bitcoim 5200 dolar

Görüldüğü üzere birbirini kaşrılayan 5000 dolarlık işlemler var ve bir piyasada karşılık gören işlemler Bitcoin Fiyatının ne kadar olduğunu belirler.Eğer iki taraflı işlemler 5000 dolarda devam ederse Bitcoin 5000 dolar seviyesinde işlem görmeye başlar.

Diğer ülkelerin engelleyebildiği de sadece bu alım ve satım işlemidir.Eğer bir ülke Bitcoin alım satım trafiğine engel olursa o ülkeden gelebilecek alım istekleri de engellenmiş böylece fiyat artışına da yavaşlamış olur.Bitcoin piyasasında ki iniş ve çıkışların nedeni de budur.Ülkelerin Bitcoin’i engelleyerek yapmak istedikleri de itibarını zedelemektir.

Bitcoin Nereden Nasıl Alınır

 

Bitcoin’i Bitcoin borsalarından almanız en mantıklı olandır ancak  doğası gereği hiç bir sınırınız bulunmuyor ister elden isterseniz bakkaldan alabilirsiniz. Satıcı varsa her yerden alım gerçekleştirebilirsiniz. Birçok ülkede Bitcoin yasal olduğu için ATM tarzı satış terminalleri mevcuttur.BU noktalardan alım gerçekleştirebiliyorsunuz.Şu anda Bitcoin Türkiye’de çok az noktada satılıyor.Kısacası Bitcoin nasıl alınır nasıl satılır sizin karar vermeniz gereken bir durum.Eğer güvenilir olmayan kanallardan işlem yaparsanız geri dönüşü olmayan bir zarara neden olabilir.

 

firstartup.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin