Firstartup olarak diğer yazılarımızda bir Startup’ı nasıl kuracağınız ve ileride ne gibi harcamalarla karşılaşacağınızı yazmıştık.Şimdi ise iş biraz derinleşiyor.Şirketi kurmak ve vergilerini ödemek sizin tüm harcamalarınızı oluşturmuyor.Çoğu girişimci işe başladığı zaman diğer harcamaları göz ardı ediyorlar buda bir çok soruna neden oluyor.Sorunlar çeşitli olmakla beraber başlıca sorunlar hizmetlerinin aksaması,güvenlik açığı,hukuksal problemler , yeteri kitleye ulaşamama , yeteri kitleye ulaşsa bile istediklerini analiz edemeyip girişimi değiştirememe veya en kötüsü ise hızlı bir popülarite yakalayan bir girişime yeteri kadar kaynak bulamayıp kapatma.

Harcamalarınızı alacağınız risklere veya yapacağınız işe göre şekillendirmeniz gerekiyor.Fazla abartıp ta her şeyin mükemmel olması için harcadığınız para bazen gereksiz olabiliyor.Çoğu büyük girişimcinin ilk dönemleri durgun geçmiştir.Kontrollü büyüme hedeflediğiniz büyüme çeşidi olmalı ,aksi halde sorunları görecek ve düzeltecek vaktiniz olmaz ve o sorun sizin sonunuz olabilir.

Bir Startup harcamaları tamamen isteklere , zevklere ve amaçlara göre şekillenen bir rakamlardır.Bu harcamalarınız sizi tepeye de götürebilir dibe de.Örneğin Monaco’da 20 milyon dolara küçük bir ev alabilir ve antisosyal bir şekilde sadece ufak bir evde takılmak için o kadar parayı vermiş olabilirsiniz yada daha stratejik bir ülkede aynı paraya büyük havuzlu büyük arsalı bir ev alıp sonu gelmez partilere ev sahipliği yapabilirsiniz.Ancak durumu nasıl kullandığınıza göre her şart değişebilir.O aldığınız parti evi size hiç bir iş olanağı sunmayıp finansal olarak çöküşünüzü sağlarken Monaco’da aldığınız ev sayesinde yeni iş adamlarıyla tanışıp daha fazla para kazanabileceğiniz işler yapabilirsiniz.Kısaca anlatmak istediğimiz Startup’ınızın başarısı anlık olarak fırsatları değerlendirmeniz sorunları aşmanız için nereye nasıl para harcadığınıza bağlı.

 

 

Öncelikli Harcamalarınız

 

Yazılım , tasarım gibi işinizin temelini oluşturan harcamalar veya font ücreti, resim sahiplik ücreti gibi ufak harcamalardır.Çok ayrıntılı ve çeşitli kalemler olduğu için farklı konularda ileride ele alabiliriz.

 

 

Marka Kayıt

Markanızı kayıt etmek hayati bir önem arz etmektedir.Sadece isminizi değil logolarınızı hatta size özel yapılmış farklılık yaratan simgeleri dahi kayıt ettirmeniz ileride çıkabilecek sorunları önceden bertaraf etmenizi sağlar.Ayrıca kayıt esnasında aramalar hem kullanacağınız markanın daha önce kullanılıp kullanılmadığını hemde eğer bir ülke için sorunlu bir seçimse farketmenize olanak sağlar.

Seçtiğiniz ülkelere tek tek başvuru yapabileceğiniz gibi ülkelerin marka ve patentleri korumak adına birlikte topluluk kurdukları gruplara da başvuru yapabilirsiniz.Eğer bir gruptan marka kayıt ediyorsanız o gruba dahil tüm ülkelerde markanızı korumaya alabilirsiniz.

Bu gruplar

ARIPO (Gambiya, Gana, Kenya, Lesoto, Malavi, Mozambik, Namibya, Sierra Leone, Liberya, Ruanda, São Tomé ve Príncipe, Somali, Sudan, Svaziland, Tanzanya, Uganda, Zambiya ve Zimbabwe) 1000-2000$ arası

Benelux (Belçika, Hollanda ve Lüksemburg) 500-1000$ arası

European Union (Avrupa ülkeleri olan Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovak Cumhuriyeti, Slovenya, İspanya, İsveç ve İngiltere. Ayrıca anlaşmaya dahil olan Guadeloupe, Martinik, Guyana ve Réunion) 1000-2000$ arası

OAPI (Benin, Burkina Faso, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Gabon, Gine, Gine Bissau, Fildişi Sahilleri, Mali, Moritanya, Nijer, Senegal ve Togo) 1000-2000$ arası

 

 

Sigorta

 

Çoğu girişimcinin düşünmediği ve şansa bıraktığı giderlerden biri.Eğer karşınıza büyük bir sorun çıkmasa şanslısınız ama çıkarsa beyaz bayrağı çekebilirsiniz.

Özetle yılda 1000$ ile 10000$ arası bir değerde gidere neden olur.Hangi alanda riskiniz olduğuna göre şekillenir.

 

1.Sorumluluk Sigortası

Genel sigortadır sizden kaza nedeniyle oluşan kayıpları karşılar.Çalışanlarınızın veya 3. tarafların yarlanması , ekipmanın kırılması gibi.

2. İşçi Tazminatı

Sadece işçilerin tazminatlarına odaklı bir sigorta.İş yerinde yaşanacak yaralanma veya kazaya neden olacak kötü bir olay sonucu size açabilecekleri davaları karşılar.

3. Hayat Sigortası

Ölümünüz üzerine şirketin devamlılığıını sağlamk için para akışı sağlar.

4. Mülkiyet Sigortası

Ekipmanlarınız veya gayrimenkule (kiralayın veya satın alın farketmez) gelebilecek herhangi bir zararı karşılar.

5. Ürün Sorumluluk Sigortası

Ürün yapıp satıyorsanız bu sigortaya ihtiyaç duyarsınız herhangi bir eksik üretim veya sorunda bu sigorta can kurtaranınız olur.Özellikle Amerika gibi müşteri memnuniyeti
en üst seviyede ve ağır kanunları olan bir ülke için.

5. Mesleki Sorumluluk Sigortası

Mesleğinizi yapmanızdan doğabilecek sorunları karşılar.Örneğin danışmanlık yapıyorsunuz müşterinizi yanlış yönlendirdiniz. Bu sigorta müşteriniz sizi suçlaması durumunda karşınıza çıkabilecek masrafları karşılar.(avukat ücreti, tazminat vb)

6. Siber Sigorta

Bir site veya uygulama ortaya çıkarıyorsanız karşınıza birçok sorun çıkabilir ve hizmet vermiyor duruma gelebilirsiniz , kullanıcılarınızın bilgilerini çaldırabilirsiniz yada bir başka şirketin/kişinin haklarını ihlal edebilirsiniz.Bu ve benzeri durumlarda ortaya çıkabilecek kayıpları karşılar.

7. İş Gelirleri Sigortası

Bir Startup başlatıyorsanız belli başlı geliriniz ve gideriniz olacaktır.Ancak bu gelirler hiç beklemediğiniz bir sorun yüzünden duraksayabilir buda giderlerinizi karşılayamayacağınız anlamına gelir.Bu sigorta çeşidinde ise işletmenizin işleyişinin durması gibi bir senaryodan korur(Kod hatası , Hacker saldırısı , yangın vb).

Ayrıca Amerika’da ofis kurmuşsanız mutlaka araba kiralayacak veya satın alacaksanız demektir. Çünkü Amerika’da arabasız bir şey yapmanız mümkün değil. Arabanızı sigortalamanız şart yoksa karşınıza birçok sorun çıkabilir. Araba sigortaları Amerika’da nasıl işliyor ve ucuz araba sigortası nasıl alabilirsiniz bu siteden ulaşabilirsiniz.

 

Cloud Servisi

 

Sitenizi veya uygulamanızı daha düşük ücretlerle barındırabilirsiniz anca ileride yaşanabilecek sorunlar size hem itibar hemde kullanıcı kaybı olacaktır.Bu yüzden işinize hiç şansa bırakmayıp dünya devleriyle çalışmanız en mantıklısı.

 

Amazon Web Services


ücretler

Amazon Web servisi şuan için en çok kullanılan Cloud servisi.Yakın zamanda da geçileceğe benzemiyor.Fiyat olarak da en ucuzu konumunda.Eğer ne istediğiniz biliyorsanız uzun vadeli anlaşmalarda %75’e varan indirim sağlıyor.

 

Microsoft Azure


ücretler
Micrasoft’un hizmeti olan Azure AWS’den sonra en çok kullanIlan servis.Aynı zamanda piyasa karlılığı en yüksek şirket.Kurumsal sözleşmelerle %45’e yakın indirim uyguluyor bu oranlar sizin taahhüt ettiğiniz kullanım oranına bağlı.Amerika dışı hizmet vermek isterseniz %50 ye yakın ücret artışı olabiliyor

 

 

Google Cloud Platform


ücretler
Google her zamanki gibi vizyonu olan bir hizmet veriyor.Kombine bir şekilde hizmet alabiliyor ,kullandığınız kadar ödeyebiliyor veya indirimlerle kombine edebiliyorsunuz. İndirim oranları aylık olarak kullanımınıza bağlı olarak değişerek faturadan düşülüyor.Amerika dışı hizmetlerde %10’a yakın fiyat artışı oluyor

 

 

SMS API

 

Bir uygulama geliştiriyorsanız üyelikte size kurumsal bir yapı katacak, üyeleriniz hakkında data toplamanıza olanak sağlayacak ve sizi spamlardan koruyacak yapı SMS’le üyeliktir.Mail doğrulamayla birlikte veya sadece SMS’le doğrulama koyabilirsiniz.Tabi çoğu kullanıcı telefon bilgilerini vermekten memnun kalmayabilir sadece telefonla doğrulama koymanız size üye kaybettirebilir.SMS le doğrulama koymanız durumunda karşınıza çıkabilecek masraflarda ağır olabiliyor.

 

Facebook Account Kit

Facebook’un girişimciler için geliştirdiği sitem tamamen ücretsiz.Maille veya telefonla Facebook şifresi istemeden gelen kodu girerek giriş yapabiliyorlar.Tabi ücretsiz olması demek uygulamanızla ilgili ciddiyetin azalması ayrıca Facebook’a bağımlı olmanız demek.

 

Eğer tüm data’yı kendi bünyeniz toplamak hemde kusursuz bir hizmet vermek isterseniz ise birçok seçeneğiniz mevcut.Bu seçenekler tüm ülkelere ulaşmanızı sağlıyor.Tabi bununda bir bedeli var.

 

CLX
ücretler
Clx bizimde kullandığımız bir bulut servis SMS şirketlerini tek çatı altında toplayıp size hizmet veriyorlar.Eğer bir şirket hizmet veremez duruma gelirse diğerinden işleminizi gerçekleştiriyorlar, bu yüzdende size kesintisiz hizmet vadediyorlar. Microsoft, Panasonic,Loreal gibi birçok referansları var.Tabi bazı ülkeler için alınan ücret yüksek olabiliyor.Hizmet ücretlendirmesine örnek olarak Türkiye için tek SMS 0.0140$

 

Twilio
site
Yeni Startup’lara indirim uygulayan ve uzun vadede çalışmak isteyen bir şirket.Fiyat politikası esnek.Ayrıca tüm platformları destekliyorlar. Netflix,Zendesk,Twitch başlıca kullanıcıları

 

Nexmo
ücretler 
Nexmo birçok yeniliğe öncülük yapan bir şirket.Mesajlaşma uygulamalarından video ve resim reklam yapabileceğiniz birçok seçeneği de mevcut .Hindistan’la içli dışlı olduğu için Hindistan için SMS gönderim ücreletleri diğer şirketlere göre daha düşük.Ayrıca Kişilere onaylama kodunu yolladığınızda kodu girmelerine gerek kalmadan otomatik olarak onaylayan hizmetleri de mevcut, tabi biraz tuzlu ,bu sitemde her başarılı onaylama Amerika için 0.0352$ Hindistan için 0.0352$ diğer ülkeler için ise 0.1174$’a mal oluyor.Diğer standart hizmetleri rekabet edici seviyede.Kullanıcıları arasında ise Viber ve Github var

 

Clickatell
ücretleri
Telegram ,Ikea, Imdb’nin kullandığı SMS gönderim servisi.Tek gönderimlik SMS servisi olduğu gibi Chat uygulaması geliştirenler içinde hizmetleri mevcut.En çokta hızlarıyla övünüyorlar.

 

Sloocetech
site
Yüksek kullanıcı hacmi olanlar için ideal bir şirket.Daha çok sürekli SMS trafiği olacaklar için hizmet veriyorlar.Clickatell’e nazaran sadece buraya yoğunlaşmış durumdalar.Fiyatları da esnek.

 

Mail API

 

Mail göndermek veya maille onaylamak için gerekli olan bir gider.Ücretsiz sistemler kullanıldığı zaman birçok soruna neden olabiliyor.Başlıca sorunlar kullanıcılarınız gerçek olmayabiliyor , spam’a maruz kalabiliyorsunuz , tek kullanımlık maille işlem yapabiliyorlar veya en kötüsü gönderdiğiniz mailler potansiyel kullanıcılarınızın eline ulaşmıyor olabilir .
Yazılan mailleri onaylamak ( kara liste, spam , gerçeklik kontrolü vb) , maillerinizin kullanıcıların ellerine ulaştığından emin olmak ve analiz yapmak istiyorsanız belli bir bütçe ayırmanız gerekiyor.Önde gelen bazı şirketler şu şekilde.Bunları çeşitlendirmeniz mevcut. Hacminize veya yaptığınız işe göre geniş bir şirket yelpazesi olduğunu için ayrıntıya girmiyoruz.

Amazon Simple Email Service
ücretler

SendGrid
ücretler

Mailgun
ücretler

 

Bu yazı dizimiz şirket harcamalarınızın en yüksek kalemlerini oluşturan harcamalarınızı ele aldık.Diğer bölümde şirketinizi nasıl yöneteceğiniz nasıl koordine olacağınız ve hangi evrak işleriyle karşılaşacaksınız onları ele alacağız.

Tüm bölümler için

1. Bölüm şirket şekli seçimi ve kurulumu
2. Bölüm şirket kuruluş masrafları ve vergiler
3. Bölüm Startup işletme masrafları
4. Bölüm şirket yönetimi
5. Bölüm yatırım aşamaları

firstartup.com

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin