Firstartup olarak yazı dizimize devam ediyoruz , diğer yazıda Şirket türü seçimi ve nasıl kuracağınızla ilgili bilgi vermiştik bu yazımızda ise kurarken, kurduktan sonra ve olur da kapatmanız durumunda önünüze çıkabilecek çıplak  masrafları yayınlayacağız.Bu masraflar şirketiniz için harcayacağınız minimum masraflardır, eğer hazırlıksız yakalanırsanız daha büyük sorunlar doğurur.

1. Bölüm şirket şekli seçimi ve kurulumu
2. Bölüm şirket kuruluş masrafları ve vergiler
3. Bölüm Startup işletme masrafları
3. Bölüm şirket yönetimi
4. Bölüm yatırım aşamaları

 

Kurulum İçin Gereken Masraflar

 

Kendi kendinize kurarsanız

Farklı bir kıtada kendi kendinize şirket kurma fikri biraz korkutuyor olsa da aslında prosedürlere uymanız durumunda oldukça kolaydır.Ancak rekabetin yoğun olduğu ajanslar varken gerekli değil çünkü ufak bir farkla hızlı bir şekilde işinizi yapabiliyorlar.Yine de her kuruşu düşünen girişimciler için her şartları yazmak istiyoruz.

98$ Şirket belgelerinizin hazırlanması
25-55$ Kargo ücreti
50$-100$ Ajans ücreti (yıllık)
50$ Belgerinizin bir kopyası

Toplam 223$-303$ arası bir masrafınız olacaktır.

Avukat yardımıyla

Belirtmeliyiz ki avukatlar ajanslardan farklı bir iş yapmazlar.Hatta bazen avukatlar her gün iş yapan ajansların aksine yeni prosedürlerden haberdar olmadıkları için veya sizi küçük bir iş olarak gördükleri için bazı noktalara dikkat etmeyebilirler.Eğer bir avukattan destek alacaksanız bu hakkını verecekse olmalı.İleride çıkabilecek sorunlar konusunda sizi bilgilendirmeli ve sorunlar konusunda size hızlı bir destek verme sözü vermeliler.Hatta ellerinde bulunan işe alım sözleşmesi , gizlilik sözleşmesi ve benzeri prosedürler için size kalıp dökümanları vermelerini sağlamalısınız.Eğer bu şekilde çalışabileceğiniz bir avukat varsa verdiğiniz paraya değeceğini unutmayın.İleride karşınıza ne gibi sorunlar çıkacağını kestirmek imkansız.

Toplam 1000$-6000$ arası bir masrafınız olacaktır.Ayrıca aylık veya yıllık bazda çalışma ücreti alabilirler.

Aracı şirketler

Aracı şirketler artık işi pratiğe vurmuş yardımcılarınız.Güzel bir ajans bulunursanız etliye sütlüye karışmadan anahtar teslim şirketinizi 1 haftada açabilirsiniz.Farklı özelliklerde farklı aracı şirketler mevcut, bunların farklı uzmanlık alanları bulunuyor.Bilinen birkaçını örnek olarak yazmak istedik.

Toplam 400$-2000$ arası bir masrafınız olacaktır.

Atlas
https://stripe.com/atlas

Atlas Stripe’nin beta bir programı (hala) , 500$ ‘a şirket kuruluşunuzu gerçekleştiriyorlar.Sadece Dalewere eyaleti için hizmetleri mevcut.

Artıları

Banka hesabı
Amazon Web servisi için 5000$ kredi (muazzam bir artı)
Hukuksal konularda danışma
Vergi konularında danışma

Clerky
https://www.clerky.com/

Clerky isteklerinize göre kurulumda ve sonrasında size hizmet veriyor Değişken olmakla birlikte $680+ şirket kuruluşunu gerçekleştiriyorlar.
Clerky şirket kurulumunuzu gerçekleştirmeniz yanında şirketinizi yönetirken gerekli belge ve sözleşmeleride sağlıyor.Ayrıca ihtiyacınız olan hukuksal hizmetide aylık ücrete satın alabiliyorsunuz.

Artıları

Hisse paylaşımıyla ilgili 30 dakikalık bir görüşme
Ceo olma ile ilgili 30 dakikalık bir görüşme
KuruluM sonrası evrak işlerinin yapılması

Gust
https://gust.com

Aylık 99$ + ek masraflara tüm işlerinizle ilgilenen bir site.Şirketinizin evrak işlerini de bu site üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.Kısacası yıllık 1200 dolara yakın bir parayla şirket içi hukuksal tüm sorunlarınızı bunlar çözebiliyor.Ek hizmet olarakda yardımlarını alabiliyorunuz.

Artıları

$15,000 Amazon Web Servisi için kredi (yine muazzam bir artı)
Her ay 1 saatlik hukuksal konularda danışma olanağı
SendGrid den her ay 300.000 mail yollama imkanı

 

Muhasebe

 

Eğer gelişmesini umduğunuz bir Startup’ınız varsa muhasebe konusunda iyi olmanız gerekir.Bu da yüksek seviye masraf demektir.Dört seçeneğiniz mevcut birincisi muhasebe defterini kendiniz tutabilir yıl sonunda bir muhasebeciyle çalışıp vergi raporunuzu hazırlatabilirsiniz , ikincisi defter tutma bilginiz yoksa online bir platformda ufak bir ücretle yazılımlardan yardım alarak tutar daha sonra yıllık raporunuzu muhasebecinize hazırlatırsınız, üçüncü seçenek tamamını bir muhasebeciye bırakırsınız (en güvenilir ve en masraflısı da budur).En son seçenekte ise yarı yazılım yarı manual iş yapan bir şirketle işinizi görebilirsiniz.Ancak raporunuzu da hazırladıkları için bu seçenek de masraflı olmaktadır(tüm aşamaları görmek kontrol etmek ve panik durumunda hızlı destek istiyorsanız bu seçeneği seçmelisiniz diğer türlü iyi bir muhasebeci bulmadan tüm kontrolü vermeyin).

Örnekler şu şekilde

indinero
https://www.indinero.com/pricing
$295/ay

https://bench.co/pricing
$135/ay

https://quickbooks.intuit.com/
$24 /ay

 

Özetle 1000$-4000$/yıl muahesebe ücreti ödemeniz gerekiyor

 

Hisse Sayısı ve Ödenecek Vergi

 

Şirketinizi kurarken size kaç adet hisse çıkarmanızı istediğinizi soracaklar.Fazla sayıda çıkarmanız yararınıza olacaktır.Aslında fazla sayıda çıkarmanızla az sayıda çıkarmanız arasında basit bakarsak bir fark yok ancak bir Startup başlatıyorsanız fazla hissenin size vereceği stratejik olanaklar ,çalışanlarınıza ve yatırımcılara vereceğiniz hisse adedinin çokluğunun getirdiği psikolojik yarar veya size dağıtım konusunda esneklik sağlaması açısından elzemdir.Bu yüzden önerdiğimiz hisse adedi 10.000.000 adettir. Normalde Deliware eyaleti  bu şekilde bir vergilendirme prosedürü izler.Burayı okuyup da yüzünüzü karartmayın.Çünkü 10 milyon adet hisse için tabiki yıllda 175.000 dolar vergi ödemeyeceksiniz.Başlangıçta çıkaracağınız 10 milyon adet hissenin değerini 0,000001 olarak belirleyeceksiniz buda yıllık Deliware eyaletine 350$ vergi ödeyeceğiniz anlamına geliyor.Eğer kendi işinizi görüyorsanız bu seçenek yıllık beyanname de vergi ödeme ekranında çıkacak.

 

409A Raporu

409A raporu hisse değerinizi belirleyen bir rapor eğer çalışanlarınıza hisse veriyorsanız bu raporu yaptırmanız gerekiyor.Eğer yaptırmazsanız belli başlı sorunlarla karşılaşıyorsunuz.Ve bu sorunlar sadece size değil çalışanlarınıza da yansıyor.Onlarda bu rapor yüzünden ceza alabiliyorlar.Çünkü anlaşmalı dağıttığınız hisseler bir para yerine geçtiği için ve bu parasal değer üzerinden vergi verdikleri için çalışanlarınızın ne kadar değerde hisseleri olduğunu bildirmeniz gerkiyor. İlk yıl için gerekli değil ancak ilk yılın sonunda bu rapor yaptırılmalı ve teslim edilmeli.Hangi aşamada olduğunuza göre değişmekle birlikte ilk aşama için 1000$-3000$ arası bir ücret ödemeniz gerekiyor.

 

Form 5472

Amerikalı olmayan şirkette %25 ve üzeri hissesi olan her kurucu başı ödenen vergidir. Her yıl kişi başı 400$ vergi ödemeniz gerekiyor.Örneğin 4 ortaksanız ve %25’er hisseniz varsa toplamda 1600$ vergi vereceksiniz.

 

Franchise Vergisi

 

California Franchise vergisi Deliware’de şirket kurup California’yı şirket merkezi olarak gösterdiğiniz için ödeyeceğiniz vergidir.Diğer eyaletler için farklı vergi miktarları mevcut ancak genel olarak hepsi alır. Ödemeniz gereken miktar yılda 800$ dır.Ancak eyaletin size imkanı olarak ilk yıl bu ücreti ödemezsiniz.

 

California Statement of Information

 

California Statement of Information  vergisi.Basit bir vergi ancak yazalım 20$/yıl

 

 

Sanal Ofis

 

İstediğiniz özelliklere göre şekillendirebilirsiniz ancak standart ihtiyaçlarınız zaten belli , o yüzden 60$/ay-150$/ay gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.Bu sanal ofisi tutmanız şart. Eyalete şirket merkezi olarak göstereceksiniz. Aynı şekilde banka hesabı açabilmeniz içinde şart.

 

Özet

 

Bir C Corp şirket açmak ve işletmek ilk yıl için size 3200$-8000$ arası bir değere mal olacak.Ancak daha az kurumsal bir şekilde riske girerek bu rakamları aşağılara çekmek mümkün.

Eğer işler ter gider ve şirketinizi kapatmaya karar verirseniz şirketin vergi (geçmiş yıllar ve bulunduğunuz cari yılda dahil) ve borçlarınızı ödemeniz gerekiyor.Özellikle de Franchise vergileri de dahil diğer vergileri ödemeden şirketinizi kapatmanız mümkün değil.Her şey yolunca giderse bekleme dönemine giriyorsunuz burada alacaklınız varsa ortaya çıkması bekleniyor daha sonrada şirketiniz kapanıyor.Genel olarak Startup’ların ilk yıl kapandığını hesaba katarsak zaten sizin fazla evrak işiniz olmayacaktır.Vergiler hariç 300$’la maksimum 1000$ arası bir değere evrak işlerinizi yaptırıp şirketinizin kapanma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer bölüm şirketiniz için yapacağınız veya yapmanız gereken harcamaları ele alacağız.

 

Tüm bölümler için

1. Bölüm şirket şekli seçimi ve kurulumu
2. Bölüm şirket kuruluş masrafları ve vergiler
3. Bölüm Startup işletme masrafları
4. Bölüm şirket yönetimi
5. Bölüm yatırım aşamaları

firstartup.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin