Daha önceki haberimizde Telegram’ın Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından  Rusya’da mahkemeye verilmesini ve 800 bin ruble ceza almasını sağladığını yazmıştık.

Anlaşılan Telegram durumun vehametini anlamış.Pavel Durov’un (Telegram kurucusu) açıklamalarına göre

Dünkü itirazımın bir sonucu olarak, FSB’ye karşı açılan davada Telegraph’u temsil etmeye hazır avukatlardan yaklaşık iki yüz teklif aldık.

Bunların arasında – harika tecrübeye sahip pek çok ünlü takım var. Birçoğu telgrafı savunmaya hazır olduklarını ve yazışmaların gizliliği için ideolojik nedenlerden ötürü insanların özgür olmalarını hoş karşıladığını söylüyor.

Böyle güzel geri dönüşler için herkese teşekkür ediyorum. Uluslararası insan hakları örgütü “Agora” başkanı Pavel Chikov’un teklifini kabul etmeye karar verdim.

“Agora” 2000’li yılların başından beri Rusya’da insan haklarını koruyan 30 avukatın bir ekibidir. FSB’ye karşı davalarda deneyim sahibiymişler ve yıllık olarak Rusya’daki İnternet özgürlüğü raporlarını yayınlayıp İnternet kullanıcılarının gözetimini yapıyorlar

Pavel’in ekibinin Telegram’ı Rus mahkemelerinde başarılı bir şekilde temsil edebileceğinden, Rusların kişisel yazışmalarının mahremiyetini koruyacağından eminim. Pavel’e ve yanıt veren herkese teşekkürler.

Agora’nın başkanı Pavel Chikov’un açıklamalarının satır başları şu şekilde

1.Bu konuda bir takım çalışacak.İş planı sonra açıklanacak.

2.Olasılıklar konusunda çalıştıklarını henüz tahminlerini olmadığını.Temyize gideceklerini.En büyük uğraşlarının idari davanın sona erdirilmesine ulaşmak olduğunu.Eğer olumsuz olursa çalışmalarının sona ermeyeceğini devam edeceği.

3.Herhangi bir sonuca itiraz ettikten hemen sonra telgraf engelleneceğini. Bunun ayrı bir prosedür olduğunu.Ayrıca FSB’nin amacının 800 bin ruble değil bu olduğunu.

4.Şu anda, 16 Ekim’de kararı temyiz etmek üzere yoğunlaştıklarını.Henüz 10 günlerinin olduğunu.

5.Tüm sürecin şeffaf ve herkese açık olacağını.

6. Sürecin Sadece Telegram olmadığı 100 milyon kullanıcının ve hatta tüm internet popülasyonun gizliliği için olduğunu söylüyor.

 

Süreçle ilgili gelişmeleri yazıyor olacağız.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin