Spike S-512 adlı Supersonik Jetin geliştirilmesi Spike Aerospace şirketinin öncülüğünde NASA, Boeing, Gulfstream, Lockheed Martin ve FAA’nın destekleriyle yapılıyor.

SX-1.2 Spike S-512’nin insansız bir prototipi. SX-1.2 bu hafta başarılı bir deneme uçuşu gerçekleştirdi.Yapılan testlerde uçağının gövdesinin stabil olduğu ve uçması için elverişli olduğu gözlemlendi.

Jetin tasarımını ve uçuş kontrolünü test etmek için toplam yedi kısa uçuş gerçekleştiren şirket orjinal uçak için yüksek miktarda veri topladıklarını söylüyorlar.Her deneme uçuşu sırasında uçağın kütle, denge ve kontrol yüzeyleri ayarlanmış ve performansı ölçülmüş.

Spike Aerospace’in temsilcileri belirttiği üzere,

“İlk test uçuşları bize uçağın tasarımını daha da iyileştirmek için kullanacağımız inanılmaz değerli bilgiler sundu. Toplanan veriler, S-512 uçağının tam ölçekli bir versiyonunun üretimine başlamamıza izin veriyor. SX-1.2 testleri, gerçek şartlar altında gerçekleştirildi ve rüzgar tünel testlerinin sağlayabileceğinden daha fazla ve daha iyi veri sağladı. “

Şirket Kasıma kadar daha fazla test yapmayı planlıyor.Bir sonraki aşama ise toplanan verilerle SX-1.3’ün üretimini gerçekleştirmek.

Spike Aerospace şirketi 2021 yılın başına kadar uçan başarılı bir S-512 uçağını üretip 2023 yılından itibaren de müşterilere teslim etmeyi planlıyor.

Eğer başarılı olurlarsa uçak 10.000 kilometrelik bir mesafede 22 yolcu ve 5 mürettebat taşıma kapasitesine sahip olacak ve bu mesafeyi normalin yarı zamanında kat edecek.(İstanbul-Los Angeles 7 saat )

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin