Çin devleti Tencent, Weibo ve Alibaba ve Youku Tudou’dan % 1 oranında “özel haklara sahip hisse” almaya karar verdiler. Bu alımla Çin devletinin atayacağı kişiler yönetim kurulunda resmi görevler alacaklar.

Bu büyük şirketler muhtemelen hisselerini hükümet’e veya fonlarına verecekler. Küçük girişim şirketleriyse  devlete ait yatırım şirketlerinden doğrudan yatırım alacak veya  devlet fonları alacak.

Diğer yayın şirketlerinin yönetim kurullarına girmeye başlayan Çin hükümeti “Her şirket sonunda bunu yapmak zorunda kalacak. Bunu ne kadar erken yaparsa rakiplerine kıyasla o kadar büyük olur ” diyerek durumu özetlemiş oldu.

Alibaba, Tencent, Baidu ve diğerleri 2016 yazında Pekin’in talimatlarına uyarak devletin sahibi olduğu mobil operatör China Unicom’a 11.7 milyar dolar ayırdılar. Tencent kurucu ortağı Pony Ma şimdi Güney Çin’in Hong Kong ile entegrasyonunu teşvik ediyor.

Çin hükümeti bu hamleyle hem İnternet piyasasındaki kontrolünü sağlayıp hemde bu tarz şirketlerin gelirlerinden pay alma düşüncesinde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin