Apple ve Qualcomm arasındaki patent çalışmaları kızışıyor. Qualcomm, bu sefer Çin’de Apple’ı dava etti.

Bloomberg, Qualcomm’un , iPhone satışlarını ve imalatını yasaklanmasını isteyen taleple Çin’deki Pekin Patent Mahkemesine karşı dava açtığını bildirdi.

Qualcomm, “Apple’ın teknolojilerini ücret ödemeden kullandığını” iddia eden bir dava açtı.

Şirket Standart patentlerin yanı sıra  iPhoneX de dahil iPhone’un en son modellerinde kullanılan dokunmatik ekran teknolojisi olan Force Touch’da dahil olmak üzere, güç yönetimi ile ilgili teknolojilerini kullandıklarını iddaa ediyor.

Apple sözcüsü Josh Rosenstock’un açıklamalarına göre Qualcomm’un haklı olmadığını ve “Qualcomm ile yaptığımız uzun yıllar devam eden müzakerelerimizde bu patentler hiç tartışılmadı” dedi.Ayrıca “Diğer mahkeme salonlarındaki manevralar gibi, bu son yasal çabanın başarısız olacağına inanıyoruz.” diye belirtti.

İki şirket arasındaki çatışma, Apple’ın bu yılın başlarında Qualcomm’a karşı 1 milyar dolarlık telif hakkı dava açmasıyla başladı.

Qualcomm hemen karşı atağa geçerek geçen Temmuz ayında, Apple pil ömrünün uzamasına ilişkin altı patentin yetkisiz kullanımına karşı dava açmıştı.

Qualcomm, dünyanın en önemli akıllı telefon pazarının yanı sıra Birleşik Devletler olarak görülen Çin’de dava açtı ve iki şirket arasındaki patent davasının tüm dünyayı kapsayacak şekilde genişletilmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin