Çin 2015 den bu yana kripto paralara karşı tutumunu her geçen gün biraz daha serleştiriyor.Ancak bu tutumun amacı büyük bir ihtimalle piyasayı diğer kripto para birimlerinden temizleyip devlet bankasına ait bir kripto para çıkartmak.

Yapılan açıklamalarda bunu destekler nitelikte.Çin Devlet Bankasın’da kurulan Dijital Para Birimi Araştırma Enstitüsü Müdürü Yao Qian, Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından düzenlenen bir toplantıda yaptığı konuşmada bu konuyla ilgili tutumunu açık bir şekilde ortaya koydu.

Yao’ya göre, Çin kendi kripto para birimini çıkartmalı. Bitcoin fiyatının piyasadaki spekülasyonlarla belirlendiğini söyleyen Yao , böyle bir para biriminin bir çözüm aracı olarak tanınması bir felaket olacağını savundu.Ona göre, merkez bankalarının rolü, sadece ne kadar kripto para biriminin gerekli olduğuna karar vermek değil aynı zamanda bir düzenleyici algoritma geliştirmektir.

Bu yılın haziran ayında, Çin merkez bankası, kripto paralar için çalışma başlattı. Yoa tarafından yönetilen blok ve kripto para birimi için PBoC‘de bu iş için departman oluşturuldu.

Bu açıklamalar kimi için olumlu olmasına rağmen Çin’in kontrollü bir kripto para çıkarması diğerlerine düşman olacağı anlamı taşıyor.

Tabi bir yanda da bu kontrol mekanizmasının nasıl olacağı merak konusu.Çünkü kripto paranın doğasına tamamen ters.Eğer sadece üretim konusunda bir kontrol geliştirirlerse Çin piyasasının büyüklüğü düşünüldüğünde ilginç sonuçlar doğuracağı aşikar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin